Acreditare Erasmus+

Școala Gimnazială ”Avram Iancu” a obținut acreditarea Erasmus, pentru cerere depusă la termenul 19 octombrie 2022. Conform conceptului programului pentru perioada 2020-2027, instituțiile care oferă servicii educaționale pot accesa fonduri pentru un program de dezvoltare a resursei umane, care să se întindă pe durata a 5-7 ani, pe baza unor obiective clare, relevante, descrise în concordanță cu direcțiile europene pentru educație.

În sesiunea din anul 2022, școala dejană a depus un proiect de dezvoltare în care a definit 6 obiective pe care se dorește să le atingă în decursul anilor de implementare.

•     Prima direcție defintă în obiectivele de dezvoltare vizează dezvoltarea capacității instituției de a implementa o educație digitală de calitate, în domenile STEAM (științe, tehnologii, arte, matematică), robotică, și kit-uri educaționale digitale.
  • O altă preocupare a școlii se leagă de creșterea abilităților dascălilor de a gestiona bullying-ul școlar și situațiile dificile. Cursurile la care vor lua parte profesorii școlii sunt concepute să conducă la gestionarea eficientă a acestui tip de situații.
  • Desigur, școala dorește să furnizeze o educație europeană integrată, elevilor săi. Din acest motiv, implicarea elevilor în schimburi de învățare a fost, de asemenea, un obectiv important, care s-a materializat în propunerea unui număr de 28 de mobilități pentru elevii pe parcursul anilor viitori.
  • Comunicarea într-o limbă străină este esențială în contextul educațional al zilelor noastre, de aceea, formarea profesorilor pentru îmbunătățirea comunicării într-o limbă străină a fost inclusă în proiectul de propunere.
  • Dezvoltarea unei școli se face prin contactul cu instituții din sisteme de învățământ cotate foarte bine în clasamentele internaționale. Astfel s-a optat pentru formarea echipei manageriale a școlii prin cursuri care promovează modelul finlandez si cel estonian de educație. De asemenea obțiunea de jobshadowing pentru profesori, constituie un mare avantaj, aceștia putând lua contact direct cu activitatea de predare din alte școli europene.

Perioada de depunere a formularului de opțiuni pentru participarea la stagiile de formare este: 20 iulie – 1 august 2023.

!!! Formularul de înscriere se poate accesa aici.

Apelul de participare la etapa de selecție a profesorilor pentru primul an de finanțare a cursurilor se poate accesa aici.

Procedura de selecție a participanților cu descrierea punctajului fișei de selecție se poate consulta aici.