Chimia ȋn Muzică

Elevii clasei a VIII-a de la Şcoala Gimnazială”Avram Iancu” Dej au fost prezenţi sâmbătă, 20.10.2018 la “Zilele Porţilor Deschise” la Facultatea de Chimie şi Inginerie Chimică din cadrul Universităţii Babeş-Bolyai Cluj-Napoca, unde au participat la o conferinţă pe tema Chimia ȋn Muzică – susţinută de conf. dr. ing. Alexandra Csavadari.

Vizita a fost un real motiv de bucurie şi emoţii pentru copiii noştri, deoarece au avut şansa să viziteze diferite laboratoare didactice: de electrochimie, de tehnologia materialelor ceramice sau de biochimie, unde au primit explicaţii pe ȋnţelesul lor.

Tradiţionalele şedinţe de experimente demonstrative ȋn aer liber sunt de fiecare dată deliciul publicului dornic de o aventură memorabilă ȋn lumea fascinantă a ştiinţei.

Activitatea a fost una educativă şi foarte interesantă.Toate au fost făcute pe ȋnţelesul nostru şi am ȋnţeles mai bine legăturile dintre chimie şi muzică, chimie şi biologie.” – a fost impresia unei eleve.

Vizita s-a ȋncheiat cu un mic concurs pe teme de chimie şi istorie. Cu impresii deosebite, cu noi cunoştinţe,  elevii şi profesorii s-au ȋntors acasă.

Activitate coordonată de profesorii Violeta Ropan (chimie),

și Pavel Iorga (muzică).