Informații despre proiectul international ”Developing trans and inter curricular skills for the 21-st century”

Școala Gimnazială ”Avram Iancu”, Dej este beneficiarul unei finanțări europene în valoare de 19245 euro pentru proiectul didactic ”Developing  trans and inter-curricular skills for the 21-st century” propus în cadrul programului ”Erasmus+”, acțiunea K2.

Scopul proiectului este de a dezvolta tehnici educaționale și un context de evenimente care să faciliteze înțelegerea aspectelor teoretice prin analizarea evenimente comune întâlnite în experiența cotidiană.

Ariile curriculare pe care proiectul dorește să le acopere sunt „ Matematică și științe”  și ”Limbă și comunicare”.Nu se exclud disciplinele incluse în alte arii curriculare, care se pot conecta trans-disciplimar cu primele două (de  exemplu geografia, istoria, educația tehnologică și altele).

Grupul țintă este format în fiecare școală din 20 de profesori de la disciplinele menționate pentru gimnaziu sau prof. pentru învățământul  primar,  15 elevi ai școlii.

Parteneri:

• Scoala Gimnaiala ”Avram Iancu”, Dej
  • CEIP San Luis, Spania
  • 5-th Lyceul of Volos, Grecia
  • Zeytinlibahce Mesleki ve Teknik, Turcia
  • Bagcilar Mustafa Kemal Ortaokulu, Istanbul, Turcia
  • Istituto Comprensivo Salvatore Casella, Italia
  • Zespol Szkol nr 10 w Lublinie, Polonia
  • Zespol SP nr2,P i Gimnazjum Zagnansk, Polonia

Inițiatorul proiectului: Scoala Gimnaziala ”Avram Iancu”, Dej.

Perioada de derulare a proiectului: 2 ani începînd cu 1 septembrie 2016.