Elevi cu rezultate bune în anul școlar 2021-2022

Demersul de față trebuie privit ca o acțiune prin care se menționează câțiva elevi, ale căror performanțe școlare au fost excepționale și față de care întregul colectiv al școlii își manifestă admirația și aprecierea, fără să trecem cu vederea efortul multor elevi de a avea rezultate școlare foarte bune, care nu se traduc în media generală zece, cu toate că și aceștia, prin strădania lor, dau sens muncii dascălilor școlii. Numele, detaliile și fotografiile din acest articol s-au publicat cu acordul părinților.

Șeful promoției 2022 al Școlii Gimnaziale ”Avram Iancu” a fost elevul Alexandru Gabriel Apan, din clasa a VIII-a A, diriginte, prof. Armanda Stroia. Alexandru a obținut și cea mai mare medie din zona orașului Dej, la examenul de Evaluare Națională, obținând nota 10 la proba la matematică și 9, 95 la proba de limba română.

De-a lungul celor nouă ani de studiu în școala primară și în gimnaziu, Alexandru a fost un elev model, o prezență chibzuită și amabilă, foarte exigentă cu sine, care a înțeles că, pentru a fi cel mai bun, trebuie să muncești mai mult decât ceilalți. Îi mulțumim cu acest prilej pentru tot efortul lui, pe care avem certitudinea că viitorul îl va răsplăti.

Premiul „Avram Iancu” pentru media generală 10, în clasa a VIII-a s-a acordat elevului Nathan Fineas Lascu, din clasa a VIII-a C, diriginte, prof. Călina Szasz. Nathan a fost un elev deosebit, care a ridicat performanța școlară la superlativ, prin rezultate școlare foarte bune și prin numeroase participări la concursuri școlare, unde a obținut numeroase premii. Se poate spune că Nathan este încă un model de conduită școlară care trebuie să inspire generațiile următoare.

Elevii din clasele mai mici se străduiesc să mențină ștacheta ridicată de colegii lor, obținând rezultate școlare foarte bune. Recompensa cu premiul ”Avram Iancu”, pentru media generală 10 în întregul an școlar a fost acordată, în 2022, elevilor: Vădean Andreea din clasa a V-a C, Roșu Ștefan din clasa a V-a B, Sigartău Sara din clasa a V-a E, Teianu Mihai din clasa a V-a D, Bojuc Alexandra din clasa a V-a E, Marian Alexandru Răzvan din clasa a VI-a C, Șimon-Bâlc Corina Cosmina din clasa a VII-a C.

Felicitări tuturor pentru munca depusă! Cu siguranță efortul vostru va da roade!

Evaluarea Națională 2020
     Anul pandemiei a adus mari emoții pentru seria de absolvenți care s-au văzut nevoiți mai întâi să-și desfășoare cursurile în formatul on-line, în timpul stării de urgență, mai apoi să constate că situația socială nu se reglementează, și vor putea veni la școală, doar în condiții speciale între 2 și 12 iunie.  După ce au renunțat la visuri legate de festivități  de absolvire și de petreceri fericite de banchet, absolvenții clasei a VIII-a s-au prezentat la examen. Rezultatele obținute la examenul de Evaluare Națională 2020 au fost de excepție. Elevii noștrii au obținut: 4 medii generale de 10, 15 note de 10 la limba romana, 7 note de 10 la matematica!
Sunteti minunati! Felicitari!
Iată lista elevilor care au obținut note maxime în sesiunea 2020 a Examenului de Evaluare Națională:
Așadar, au obținut media 10(zece) la examenul de Evaluare Națională în anul 2020 următorii elevi:
  • Bianca Cristina Mircea, din clasa a VIII-a A,

• Ana Francesca Rus, din clasa a VIII-a A,

• Paul Bora din clasa a VIII-a B,
  • -profesor la matematică: Izgărian Monica

• Andreea Cuzdriorean din clasa a VIII-a C,
  • -profesor la limba română: Corina Cristoreanu,
  • .
Au obținut nota 10(zece) la proba la limba și literatura română de la examenul de evaluare națională elevii:
  • Bianca-Cristina Mircea, clasa a VIII-a A, prof. Varga Nicoleta,
  • Ana Francesca Rus, clasa a VIII-a A, prof. Varga Nicoleta,
  • Denisa Florina Bote, clasa a VIII-a A, prof. Varga Nicoleta,
  • Alessia Barbu, clasa a VIII-a B, prof. Varga Nicoleta,
  • Paul Bora, clasa a VIII-a B, prof. Varga Nicoleta,
  • Tecsi Briana, clasa a VIII-a B, prof. Varga Nicoleta,
  • Mihai Căpâlnaș, clasa a VIII-a A, prof. Varga Nicoleta,
  • Octavia Barbu, clasa a VIII-a C, prof. Corina Cristoreanu,
  • Andreea Cuzdriorean,clasa a VIII-a C, prof. Corina Cristoreanu,
  • Ioana Baciu,clasa a VIII-a C, prof. Corina Cristoreanu,
  • Larisa David,clasa a VIII-a C, prof. Corina Cristoreanu,
  • Ana-Maria Mureșan,clasa a VIII-a C, prof. Corina Cristoreanu,
  • Lavinia Rus,clasa a VIII-a C, prof. Corina Cristoreanu,
  • Octav Tarța,clasa a VIII-a C, prof. Corina Cristoreanu,
  • Alexandru Mihai Chiorean, clasa a VIII-a D, prof. Mureșan Roxana.
Au obținut nota 10(zece) la proba la matematică a examenului de Evaluare Națională-2020 următorii elevi:
  • Paul Bora, clasa a VIII-a B, prof. Moonica Izgărian
  • Livia Antoneac, clasa a VIII-a B, prof. Moonica Izgărian
  • Paula Cimpoieșu, clasa a VIII-a B, prof. Moonica Izgărian
  • Ana Francesca Rus,clasa a VIII-a C, prof. Cherecheș Gelu
  • Sebastian Moț clasa a VIII-a C, prof. Cherecheș Gelu
  • Bianca Mircea, clasa a VIII-a C, prof. Cherecheș Gelu
  • Andreea Cuzdriorean, clasa a VIII-a C, prof. Cherecheș Gelu

Sincere felicitări tuturor elevilor și profesorilor pentru aceste performanțe extraordinare!

Felicitări elevilor care au luat note bune la examen, indiferent de valoarea acestora, atâta timp, cât media le permite accesul în clasa pe care o doresc! Asta înseamnă că ați făcut ce trebuie!