Toamna se numără…boboceii avramiști

La sfârşitul săptămânii trecute, Şcoala Gimnazială „Avram Iancu” din Dej a organizat „Balul Bobocilor claselor a V-a”, un eveniment special gândit pentru noii elevi abia intraţi în ciclul gimnazial de învăţământ şi aşteptat cu foarte mare interes.

Desigur, evenimentul a generat, ca de obicei, o gamă largă de emoții efervescente și a dat tonul entuziasmului exuberant al bobocilor, într-o atmosferă în care energia pozitivă, zâmbetele contagioase, pofta de distracție și tinerețea s-au împletit pe ritmuri de dans și multă voie bună.

Cei mai talentați bobocei avramiști şi-au etalat abilităţile artistice în cadrul evenimentului, prin numere de magie și mentalism, momente de dans, interpretări vocale și instrumentale (la saxofon, pian). Nu în ultimul rând, trebuie apreciat și aportul elevilor claselor a VII-a și a VIII-a la buna organizare, prezentarea și realizarea creativă a decorului și, inclusiv, a unui „selfie corner” pentru ca juniorii ciclului gimnazial să se simtă extraodinar.

În cadrul concursului „Miss și Mister Bobocel 2018” juriul a avut o misiune dificilă, dar, în cele din urmă, au răsplătit talentul, spontaneitatea și abilitățile de comunicare ale participanților, oferind numeroase premii și diplome.

De altfel, conducerea școlii a susținut în mod constant procesul de integrare al elevilor în noul context educațional și prin alte modalitați nonformale, un exemplu memorabil în acest sens fiind excursia gratuită la Vatra Dornei, organizată la începutul anului școlar.